Wyrównywanie ścian

Jeśli tynk na ścianach jest nie jest bardzo nierówny i zniszczony, jeśli dostatecznie mocno trzyma się podłoża (podczas opukiwania nie wydaje głuchych odgłosów), nie będzie trzeba go skuwać, a jedynie uzupełnić.
Stare, kiepsko przylegające tapety namocz i zerwij.
Do wyrównywania ubytków użyj gładzi gipsowej, a w przypadku gładkich tynków gipsowych – gipsu szpachlowego. Można też użyć roztworu farby, gipsu i wody o konsystencji gęstej śmietany, a do renowacji tynków tradycyjnych – gipsu zmieszanego z piaskiem. Dobór zaprawy zależy od tego, z czego wykonana jest powierzchnia, którą chcesz wyrównać: zaprawa powinna przypominać ten materiał.
Podczas pracy każde pęknięcie i wybrzuszenie na ścianie należy najpierw usunąć, a powstały ubytek odkurzyć i dobrze nawilżyć wodą. Podłużne pęknięcia musisz dodatkowo skośnie poszerzyć – miejsca te można wypełnić masą akrylową. Do uzupełniania ubytków użyj szpachelek o odpowiedniej szerokości. Kiedy zaprawa zwiąże (czyli po upływie doby) naprawione miejsca przetrzyj pumeksem.
Podłoża pomalowane niegdyś farbą emulsyjną można zmyć wodą z dodatkiem detergentu, ale jeśli ściany pokrywają farby klejowe lub wapienne – trzeba je całkowicie zeskrobać po wcześniejszym nawilżeniu.
Natomiast lamperie z farby olejnej o spękanej powierzchni można bądź całkowicie usunąć (środkami chemicznymi lub przez zeszlifowanie), bądź po zaszpachlowaniu ubytków przeszlifować gruboziarnistym papierem ściernym i pomalować farbą ftalową. Mocno zniszczone lamperie trzeba skuć razem z wierzchnią warstwą tynku, a potem nałożyć na ściany warstwę zaprawy wyrównującej.
Planując tapetowanie ścian należy zadbać o to, by podłoże (w tym wypadku surowy tynk, powłoka malarska lub dobrze przylegająca stara tapeta) nie było „pofalowane”, jednak nie trzeba go wyrównywać tak starannie jak przed malowaniem. Jeśli chcesz położyć tapety bezpośrednio na beton, zneutralizuj podłoże octem.