Jak podłączyć okap do komina?

0
710

Okap to urządzenie bardzo popularne i powszechnie używane, lecz niedoceniane. Tymczasem ten niepozorny sprzęt odpowiada za oczyszczanie powietrza w kuchni oraz ograniczanie poziomu panującej w niej wilgoci. Okapu możemy używać w trybie zamkniętym, wyłącznie w roli pochłaniacza, lub też w trybie otwartym, w roli wyciągu. Druga z opcji gwarantuje bardziej efektywne działanie, jednak wymaga podłączenia okapu do przewodu kominowego. Jak wykonać tę czynność? Poniżej przedstawiamy instrukcję w kilku krokach!

Okap połączony z kominem dlaczego warto? 

Podłączenie okapu do komina nie należy do najprostszych czynności, jednak zdecydowanie warto się jej podjąć – samodzielnie lub z pomocą fachowca. Okap połączony z przewodem kominowym charakteryzuje się bowiem zdecydowanie większą wydajnością; może to być nawet do 80% lepsza, skuteczniejsza praca niż w przypadku pochłaniacza. Co więcej zmniejsza się również koszt eksploatacji okapu, a poziom głośności jego pracy może spełnić nawet wymagania rodzin z małymi dziećmi, którym to najczęściej zależy na cichych sprzętach domowych. 

Okap kuchenny kominowy wyjątkowo skutecznie pozbywa się wszelkich nieprzyjemnych zapachów, ale także zanieczyszczeń, drobinek kurzu oraz drobnoustrojów z pomieszczenia. Zdecydowanym walorem okapu połączonego z przewodem kominowym jest również eliminacja problemu skraplania się pary wodnej na ścianach kuchni oraz powierzchni mebli.   

Podłączanie okapu do komina 

Przed rozpoczęciem pracy należy przede wszystkim ustalić, na jakiej wysokości znajduje się nasz okap. Połączenie z kominem pochłaniacza znajdującego się nad płytą wymaga bowiem odległości co najmniej 45 centymetrów. Wyjątek stanowi płyta gazowa, w przypadku której wymagana odległość to 70 centymetrów. Po ustaleniu i zmierzeniu odległości należy upewnić się także, że okap znajduje się w idealnej pozycji – równej zarówno w pionie, jak i w poziomie.  

Kolejnym krokiem jest zawieszenie okapu, najlepiej za pomocą solidnych wkrętów, na mocnej ścianie. Starając się jak najmniej zginać rurę okapu, lokujemy ją w taki sposób, aby jeden jej koniec znajdował się w kanale wentylacyjnym, drugi natomiast w wyjściowym otworze urządzenia. Aby zwiększyć estetykę konstrukcji, warto użyć specjalnej maskownicy, dzięki której zmniejszymy widoczność rury wentylacyjnej. Ostatnim elementem pracy jest podłączenie okapu do prądu.  

Przede wszystkim bezpieczeństwo 

Podłączenie okapu do przewodu kominowego możesz wykonać samodzielnie, jednak jeśli nie masz absolutnej pewności co do swoich umiejętności, poproś o pomoc specjalistę. Nieprawidłowo zamontowany i podłączony okap może bowiem stanowić zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia domowników, na przykład kiedy wskutek błędu przy podłączaniu spowodujemy niewłaściwe odprowadzanie lub cofanie się szkodliwych produktów ubocznych spalania – zarówno z kuchenki, jak i z pieca głównego, ogrzewającego dom czy też kominka. Aby móc cieszyć się wydajnym, ale i w pełni bezpiecznym okapem połączonym z kominem, warto więc poprosić o pomoc specjalistów – przy samym montażu lub sprawdzeniu wykonanej przez nas pracy.