Mierząc obwód szyi psa metr krawiecki przykładamy bezpośrednio do ciała zwierzęcia, nie dodając zapasu np. 2 palce. Prosimy o dokładne zmierzenie psa – nie dotychczasowo noszonych przez niego obróżek 🙂

Do uszycia obróżki potrzebujemy następujących wymiarów psa:

1. Obwód szyi
Mierzymy w miejscu, w którym zakładana będzie obróżka. Nie dodajemy zapasu, obroża będzie posiadała odpowiednią ilość regulacji, aby można było dokładnie dopasować ją do psa.

2. Obwód za uszami
Potrzebny (ale nie niezbędny, bez niego również jesteśmy w stanie uszyć obrożę) jedynie w przypadku obroży półzaciskowych oraz martingale. Aby poprawnie uszyć tego typu obrożę potrzebujemy obwodu mierzonego za uszami psa do miejsca połączenia szyi z głową- tak dopasowana obroża nie będzie miała prawa przy zacisku zsunąć się z głowy psa. Dzięki znajomości obwodu za uszami oraz obwodu szyi będziemy wiedzieli jak duży zapas paska półzaciskowego dodać do obroży 🙂

Prawidłowe dopasowanie obroży półzaciskowej bądź martingale pozwala na swobodne ułożenie obróżki, zapobiega jednocześnie wydostaniu się psa z obroży.

Psa zawsze mierzymy w pozycji stojącej, metr krawiecki przykładając bezpośrednio do psa, nie dodając zapasu np. 2 palce. Prosimy o dokładne zmierzenie psa-nie dotychczasowo noszonych przez niego szelek 🙂

Do uszycia szelek potrzebujemy następujących wymiarów psa:

SZELKI NORWESKIE:

1. Obwód klatki piersiowej
Jest to obwód klatki piersiowej w najszerszym jej miejscu, mniej więcej 2 / 3cm za przednimi łapami, dokładnie wokół klatki piersiowej.

2. Pasek piersiowy
Mierzymy w odległości od ok. 2 / 3cm za przednimi łapami z jednej strony do tej samej odległości po drugiej stronie psa. Od tego wymiaru zależy dopasowanie szelek do klatki piersiowej, dlatego nie należy mierzyć w zbyt dalekiej odległości od łap (szelki będą zbyt długie) ani zbyt blisko łap (szelki będą za małe, przez co utrudnią psu poruszanie się).

3. Wymiar grzbietowy
Mierzymy od punktu połączenia pasa piersiowego z obwodem klatki piersiowej. Prosimy o znalezienie optymalnego miejsca, na którym powinien znaleźć się pasek mostkowy (nie powinien uciskać szyi psa). Wymiar grzbietowy mierzymy od miejsca połączenia z paskiem piersiowym z jednej strony psa do tego samego miejsca po drugiej stronie zwierzęcia.

Klatka piersiowa zmierzona za przednimi łapami, w najszerszym miejscu klatki, pas piersiowy łączy się na wysokości klatki piersiowej za przednimi łapami, wymiar grzbietowy umożliwia zamocowanie pasa piersiowego na wysokości klatki piersiowej psa- nie uciska szyi ani łap.

SZELKI TYPU GUARD:

1. Wymiar górny
Jest to jedyny pasek, który nie posiada regulacji w tego typu szelkach. Jest to odległość między miejscem mierzenia obwodu klatki piersiowej (w najszerszym miejscu) a miejscem, gdzie kończy się szyja psa.

2. Obwód klatki piersiowej psa
Jest to obwód klatki piersiowej w najszerszym jej miejscu, mniej więcej 2 / 3cm za przednimi łapami, dokładnie wokół klatki piersiowej.

3. Wymiar mostkowy
Odległość łącząca miejsce mierzenia obwodu klatki piersiowej (w najszerszym miejscu) i mostek psa ( szukaj na środku klatki piersiowej 🙂 ).

4. Wymiar szyjny
Jest to długość mierzona od nasady karku- miejsca, w którym kończy się szyja psa- do mostka oraz od mostka do nasady karku. Mierzona dookoła szyi psa w najszerszym miejscu.

W szelkach typu guard najważniejsze jest dokładne zmierzenie paska górnego (1), gdyż jako jedyny nie ma on możliwości regulacji. Każdy z pozostałych pasków posiada regulację, dzięki czemu szelki z łatwością zostaną przez Państwa dopasowane do psa 🙂