Uwaga na zmiany w projekcie

Pisaliśmy o tym, że aby projekty domów gotowe mogły zostać uznane za projekty budowlane i złożone do wniosku o pozwolenie na budowę, architekt adaptujący musi dostosować je do warunków lokalnych działki.

Podczas tej adaptacji możliwe jest wprowadzenie i innych zmian w projekcie. Inwestor wraz z architektem zastanawiają się, jak dostosować projekt domu do potrzeb przyszłych mieszkańców. Solidny i doświadczony projektant odradzać będzie zbyt ingerujące w konstrukcję domu zmiany. Choć to właśnie inwestor i jego najbliżsi przez lata będą użytkować nowy dom jednorodzinny, to jednak ograniczona wiedza z zakresu technologii budowy i architektury uniemożliwiać powinna podejmowanie ostatecznych decyzji. To architekt czy konstruktor powinien mieć decydujące zdanie, wskazywać na konsekwencje stosowanych rozwiązań.

Niekiedy zmiany oczekiwane przez inwestora w ogóle nie będą możliwe, bo autor projektu nie wyda na nie zgody. Trzeba pamiętać, że projekty domów objęte są prawem autorskim i każda w nie ingerencja wymaga zezwolenia jego twórcy. Jest oczywiście lista dopuszczalnych zmian w projekcie, które nie wymagają zgody, ale dotyczy ona głównie działań związanych z przystosowaniem budynku do lokalnych warunków, czyli np. zmiany fundamentów czy podpiwniczenie budynku.