To najmniejsze elementy składowe takich wielkich konstrukcji jak przeprawy drogowe przez rzekę albo wieżowce, lub skomplikowanych inżynieryjnie jak silniki samochodowe i motocyklowe, decydują często o ich niezawodności. W przykładowym silniku motoru Harley Davidson stosuje się wyłącznie śruby calowe najwyższej klasie wytrzymałości, z dodatkowymi powłokami gwarantującymi im odpowiednie funkcjonowanie w najtrudniejszych warunkach, jakie przecież spotykają ich motocykle.
Także wielkie konstrukcje budowlane są bardzo mocno uzależnione od tego, czy wybrano śruby ze stali kwasoodpornej i nierdzewnej, czy może jednak zdecydowano się na stal węglowa cynkowaną lub fosfatyzowaną. Takie detale mają kolosalne przełożenie na efekt końcowy, ale także bezpieczeństwo późniejszych użytkowników.
Jeśli zastosowane w dekoracji i wykończeniu balkonu na osiedlu wkręty do drewna będą nieodpowiednio dopasowane do rodzaju drewna lub jego rozmiarów, mogą szybko skończyć swój żywot. A wtedy konieczne będzie dokonywanie napraw lub usuwanie szkód powstałych w wyniku takiego nagłego oderwania się przymocowanych elementów.