Architekci umożliwiają również zmianę w środku domu. Aranżacja wnętrz powinna być dostosowana do potrzeb domowników, projekty wnętrz architektów są tylko sugestią. Możliwa więc jest zmiana układu pomieszczeń, funkcji, jaką pełnią, czy przestawianie ścianek działowych tak, by powiększały lub dzieliły pomieszczenia w inny sposób, niż to przewidywały pierwotnie projekty domów. Często zmianą jest kuchnia otwarta na salon zmieniona z dotychczasowej kuchni zamkniętej, powiększenie pomieszczenia gospodarczego np. na potrzeby kotłowni, czy wydzielenie garderoby w sypialni.

Architekci odradzają natomiast zmianę usytuowania ścian nośnych, co wymaga bardzo szczegółowego przeprojektowania całej konstrukcji budynku.

Kupując projekty domów znajdziemy listę dołączoną listę zmian, które można wprowadzać bez zgody architekta – dotyczy ona głównie zmian narzuconych przez obowiązkową część adaptacji (dostosowanie do lokalnych warunków). Na wszystkie pozostałe wymagana jest zgoda na zmiany w projekcie. Uzyskanie zgody jest konieczne, bowiem projekty domów gotowe są objęte prawem autorskim. Budowa domu niezgodna z tym, co zawierały projekty, może skutkować uznanie jej za samowolę budowlaną.