SAMSUNG CAMERA PICTURESUczenie dzieci matematyki może okazać się skuteczne i efektywne pod jednym warunkiem. Pod warunkiem, że przyłożymy ogromny nacisk do podstaw edukacji, nauczymy dziecko całej bazy i nie ruszymy dalej z miejsca, dopóki nie będziemy przekonani, że dziecko doskonale te podstawy pojęło, przyjęło je i wie, z czym ma do czynienia.
Te podstawy nauki matematyki kształtowane są już w przedszkolu. Każdy przedszkolak powinien opuszczać swoją placówkę nauczony liczenia po kolei. Powinien wiedzieć, jak się liczy i przynajmniej do dziesięciu powinien liczyć samodzielnie i sprawnie.
Przedszkolak powinien też umieć pokazać na palcach liczby do dziesięciu. To ważny wskaźnik, pokazuje bowiem, czy dziecko rzeczywiście umie liczyć, czy tylko nauczone jest na pamięć wymieniania cyferek, a to nie jest to samo.
Dziecko powinno umieć policzyć swoje zabawki i klocki. Oczywiście, przedszkole, to nie jest czas na to by uczyć dodawania, dlatego nie powinno się tego wprowadzać do edukacji. Zdąży jeszcze nauczyć się dodawania. Przyjdzie na to czas. Na razie, niech zaprzyjaźnia się z liczbami.