Zadziwiać może tempo, w jakim urbanizacja następuje na całym świecie. Ludzie ze wsi masowo przenoszą się do miast, które stopniowo poszerzają swój zasięg i się cały czas rozbudowują.

Każdego roku powstają tysiące nowych nieruchomości. Są to zarówno budynki mieszkalne (domy, mieszkania, apartamenty), jak i lokale typowo przeznaczone do celów handlowych czy biznesowych (biurowce, galerie handlowe, supermarkety). Do tego należy dodać wciąż budowane i modernizowane drogi, lotniska, porty, a także udoskonalane tory kolejowe. Jednym słowem – budownictwo jest wszędzie.

Ludzie przyzwyczają się do miejskich wygód, chcą mieć wszędzie blisko, a dalsze odległości pokonywać w krótkim czasie. Dlatego też firmy budowlane z pewnością nie narzekają na brak zleceń – praktycznie w każdym większym mieście bez przerwy prowadzone są jakieś prace budowlane.

Wydawać by się mogło, że kiedyś musi się skończyć przestrzeń na stawianie nowych zabudowań – jednakże daleka do tego droga. Wsie stopniowo wchłaniane są przez miasta, a lasy karczowane.