Posadzki drewniane

0
498

Posadzki drewniane

Wilgotność drewna powinna wynosić od 7 do 11%, wilgotność powietrza podczas układania od 45 do 65%, a wilgotność nie więcej niż 3%. Wszystkie te parametry można zbadać za pomocą specjalnych mierników. Może tego dokonać parkieciarz.
Parkiet, czyli posadzkę z małych deszczułek litego drewna należy sezonować w pomieszczeniu, w którym będzie układany przez co najmniej 5 dni przed rozpoczęciem prac. Deszczułki przykleisz do podłoża klejem żywicznym, rozpuszczalnikowym lub proszkowym. Potem całość należy wycyklinować, a drobne ubytki i szczeliny uzupełnić szpachlą. Na końcu warto trzykrotnie polakierować parkiet.
Mozaikę, czyli płyty z litego drewna złożone z niewielkich listewek (tzw. lameli) nakłada się na siatkę mocującą klepki na swoich miejscach. Do betonowej posadzki przykleisz je bezwodnym klejem łącząc kolejne bloki na styk zaczynając od narożnika pomieszczenia, a nie równolegle do ścian, przy których zostawiasz ok. 10-mm szczeliny, czyli tzw. dylatacje, które zmniejszają skutki ruchów drewna i wentylują podłogę od spodu. Kiedy klej wyschnie, wycyklinuj posadzkę i zaszpachluj ją masą wykonaną z pyłu pozostałego po cyklinowaniu wymieszanego z płynem do szpachlowania. Na końcu całość polakieruj.
Podłogę z desek (tzw. dyli) i z traw układa się na legarach, stropie z belek drewnianych i na tzw. ślepej podłodze. Ułożoną powierzchnię posadzki wyszlifuj i polakieruj. Możesz ją też nawoskować i pokryć olejem do drewna.
Panele drewniane sezonuj w pomieszczeniu, w którym będą układane przez około 48 godzin. Możesz ułożyć je często jako tzw. podłogę pływającą sklejając i łącząc ze sobą poszczególne deski ale nie przyklejając ich do podłoża. Panele połączysz ze sobą nanosząc klej punktowo do wnętrza wpustu (niektóre można łączyć bez użycia kleju). Pomiędzy ścianą a panelami należy pozostawić się dylatacje o szerokości 8-10 mm. Po ułożeniu desek musisz zakryć te szczeliny listwami przypodłogowymi.
Im częściej używane jest pomieszczenie, tym twardsze powinno być drewno.
Niektóre gatunki drewna egzotycznego są odporne na wilgoć, więc można je stosować w łazienkach oraz na zewnątrz domu.