Nie trzeba być ekspertem w zakresie architektury, żeby bez problemu rozpoznać charakterystyczne kształty budynków utrzymanych w bardzo nowoczesnym stylu. Najczęściej takie domy rzucają się w oczy z daleka ze względu na swój interesujący, niebanalny wygląd.

Nowoczesna architektura znajduje zastosowanie w przypadku domów jednorodzinnych. Coraz więcej inwestorów decyduje się na zrealizowanie takich projektów. Jednocześnie jednak w wielu przypadkach jest to utrudnione przez lokalny plan zagospodarowania przestrzennego. Takie plany często zawierają na przykład zakaż wznoszenia budynków z płaskimi dachami, co jest cechą wielu nowoczesnych projektów.

Przykłady takiej architektury można natomiast dosyć często znaleźć w przypadku budynków publicznych i komercyjnych. W takim przypadku projektanci zazwyczaj mogą sobie pozwolić na dosyć dużą swobodę. Jednocześnie tego typu budynki muszą także zazwyczaj spełniać funkcje reprezentacyjne, dlatego powinny się odpowiednio prezentować pod względem estetycznym.