Wykładziny

W pomieszczeniach, które nie są zbytnio narażone na działanie wilgoci sprawdzą się tzw. wykładziny dywanowe Spośród wielu dostępnych rodzajów do sypialni warto zaplanować ciepłą wykładzinę wełnianą (nie polecaną alergikom), welurową lub pętelkową (przestrzegając zasady: im młodszy użytkownik pomieszczenia tym krótsze pętelki). W przedpokoju sprawdzi się wykładzina dywanowa z włókien syntetycznych (np. polipropylenu, akrylowa albo poliamidowa).
Większość wykładzin dywanowych można układać na zniszczone, stare podłogi, oczywiście po ich odpowiednim przygotowaniu. Przykleisz je klejem lub taśmą dwustronnie klejącą. Możesz też bez przyklejania ułożyć je na kauczukowym podkładzie i umocować listwami przyściennymi lub obrębionym cokołem z resztek wykładziny.
Wykładziny dywanowe dostępne są w pasach o szerokości 2, 3 i 4 metrów, dzięki czemu wiele pomieszczeń można pokryć jednym kawałkiem. W większych pomieszczeniach pasy wykładziny układa się prostopadle do okna – dzięki temu linie połączeń są mniej widoczne.
Niektóre wykładziny pokryte są powłoką przeciw zabrudzeniom wykonaną np. z teflonu, która z czasem ściera się. Można ją odnowić dzięki specjalnym preparatom. To samo dotyczy wykończenia przeciwpoślizgowego.
W pomieszczeniach wilgotnych dobrym rozwiązaniem mogą okazać się dobrze izolujące, elastyczne, antypoślizgowe i trwałe wykładziny z PVC, które z kolei rzadko sprawdzają się korytarzu wejściowym (bo plam po butach z podeszwami z czarnej gumy i kołach rowerów nie da się usunąć). Popularne wzory tych wykładzin imitują parkiet, deski, płytki czy marmur, ale i urozmaiconą fakturę lub geometryczne nadruki o nasyconych kolorach. Dostępne w rolkach lub płytkach wykładziny mogą być w niewielkim pomieszczeniu naklejane na podłoże dwustronnie klejącą taśmą, a w większych – klejem. Listwy przypodłogowe warto przykleić silikonem.
Wykładziny z linoleum są bardzo higieniczne i trwałe, a w dotyku – ciepłe, dlatego dobrze sprawdzają się w pokojach dziecięcych. Szerokość rolki powinna być dobrana do maksymalnej szerokości pomieszczenia, a jeśli trzeba połączyć odcinki, warto zatrudnić fachowca dysponującego specjalną zgrzewarką.
Wykładziny kauczukowe jako wyjątkowo trwałe i odporne są idealne do garażu, warsztatu, domowej kotłowni itp. gospodarczych wnętrz. Mogą być układane nad instalacją ogrzewania podłogowego.
Kupując wykładzinę do ustalonej powierzchni warto dodać 1–2 m2 zapasu.