Często człowiek nie zdaje sobie sprawy z tego, jak wiele otaczających go urządzeń i mechanizmów posiada skomplikowaną budowę. Na działanie układów mechanicznych i automatycznych jak winda czy ruchome schody, wpływa szereg mniejszych i większych urządzeń ? wśród nich znajdują się m.in. przekaźniki.
Ich rola jest wyjątkowo banalna ? po zmianie określonego parametru, powodują skokową zmianę swojego ustawienia ? najczęściej oznacza to, że po pojawieniu się jakiegoś impulsu elektrycznego, dochodzi do zmiany parametru w dalszej części układu. Taki przekaźnik musi zadziałać chociażby w chwili, gdy idący klatką schodową lokator naciska przycisk światła ? w wyniku zaistnienia impulsu dochodzi do włączenia napięcia w układzie i zapalenia światła.
Po upływie ustalonego czasu przekaźnik wraca do swojej pozycji wyjściowej, czyli stanu zerowego ? w tym wypadku będzie to brak napięcia w oświetleniu i wyłączenie światła na klatce schodowej. Przekaźniki mogą więc pełnić bardzo proste zadania w bardzo skomplikowanych układach, a ich niezawodność jest wyjątkowo ważna.