Podczas urlopu ludzie często wyjeżdżają do światowych stolic, aby poznać choć trochę kultury innych krajów. W aspekcie poznawania dużą rolę odgrywa architektura. Jest ona historycznie wpisana w miasta i sprawia, że dane miejsce posiada swój specyficzny klimat.
Każdy budynek ma swoją historię, którą warto poznać. Na podstawie architektury można wywnioskować w jakich latach powstał oraz jaki nurt był wówczas najpopularniejszy. W Polsce często można trafić na gotyckie kościoły, które wybudowane zostały w średniowieczu. Niestety, spora część kamienic znajdująca się na starówkach jest jedynie odwzorowaniem przeszłości, gdyż część nie przetrwała wojny.
Warto zwrócić uwagę, że również architektura polskich miast może być ciekawa. Niektóre mniej znane miejscowości jak Kwidzyn czy Bytów, w których zachowały się zamki krzyżackie również mogą być ciekawym celem wycieczki. Aby poznawać historię nie trzeba wyjeżdżać za granicę, a wystarczy zagłębić się w lokalne zabytki. Turystyka może być ciekawą pasją.