Tapetowanie ścian

Czynność tę rozpocznij od wyznaczenia na ścianie linii pionowej w odległości ok. 45 cm od narożnika przy oknie lub, jeśli ściany nie trzymają pionu, osobno na każdej ścianie.
Rolkę tapety należy pociąć na bryty odpowiadające wysokości tej części ściany, która ma być wytapetowana plus 3-5 cm zapasu.
Jeśli tapety mają zdobią powtarzające się wzory tnąc rolkę zostawiamy taki sam odstęp między wzorami dla każdego brytu.
Po pocięciu przygotuj klej i nanieś go szerokim pędzlem na spodnią stronę tapety. Samoprzylepne tapety wystarczy zwilżyć wodą.
Każdy kolejny bryt składaj na 3 części klejem do środka uważając, by się nie „połamał” w miejscach złożenia.
Potem należy odczekać 5-10 minut, aż klej wsiąknie i zmiękczy tapetę.
Tapetowanie rozpocznij od jednego z naroży przy oknie tak by ok. 2 cm fragment pierwszego brytu zachodził na sąsiednią ścianę. Przystępując do przyklejania odwiń górny brzeg tapety i przykładaj bryt do ściany tak, by jej boczna krawędź przylegała do wyrysowanej zaznaczonej na ścianie linii pionowej. Stopniowo rozdzielaj złożony pasek jednocześnie przyciskając go poziomymi ruchami od środka ku brzegom. Użyj do tego szczotki tapeciarskiej. Uwaga! Całą operację najlepiej wykonywać z pomocnikiem, który zadba o odpowiednie ustawienie dolnej części brytu.
Kolejne pasy przyklejaj idealnie przy krawędzi już ułożonego brytu, a w kolejnych narożnikach – znów na zakładkę.
Ostatni bryt będzie zapewne trzeba wymierzyć i odpowiednio przyciąć przed posmarowaniem klejem i przylepieniem.
Podczas klejenia ścieraj wilgotną szmatką lub gąbką resztki kleju, które wydostały się na powierzchnię.
Styki tapety dociskaj za pomocą gumowej rolki.
Kiedy klej wyschnie odetnij nożykiem nadmiar tapety wzdłuż listwy przypodłogowej. Niektóre tapety można potem pomalować farbą emulsyjną.