Jeżeli zdecydowaliśmy się już na szambo ekologiczne, warto postarać się o dofinansowanie, które oferuje nam państwo, jeżeli nie mamy możliwości podłączenia do sieci oczyszczalni komunalnych, co niestety jest częstym zjawiskiem w Polsce.

Dofinansowanie na przydomowe oczyszczalnie ścieków zostanie nam udzielone, jeżeli dysponujemy minimum dziesięcioprocentowym wkładem własnym, o czym musimy pamiętać, składając odpowiednie wnioski. Dotacji podlegają roboty ziemne (a więc m.in. wszelkie niezbędne wykopy), montaż urządzeń, wszelkie konieczne podłączenia, rurociągi itp. Dofinansowanie obejmuje również dokumentację projektową, która często nie jest tania, jak również przywrócenie stanu terenu, na którym montowana była ta instalacja do stanu pierwotnego. Warto zdawać sobie sprawę, że państwo może w skrajnych przypadkach dołożyć nawet dziesięć tysięcy złotych, a więc nie są to małe kwoty. Należy mieć na uwadze to, że szamba ekologiczne, które będą przez nas kupowane, muszą spełniać wszelkie normy europejskie w zakresie ochrony środowiska, inaczej nie otrzymamy żadnych pieniędzy.

Odpowiednio złożony wniosek o dofinansowanie jest gwarancją sukcesu i otrzymania pomocy, warto więc zapoznać się z wszelkimi informacjami w tym zakresie, tak aby później uniknąć niepotrzebnych problemów i zaoszczędzić sobie nerwów.