Za najnowszymi telewizorami Sony BRAVIA 4K stoi procesor X1. Specjalny układ montowany we wszystkich modelach 4K – od 49X80C przez 55X90C po 75X94C – odpowiedzialny jest za przetwarzanie obrazu. To właśnie dzięki niemu możemy mówić o najwyższej jakości obrazu.

Procesor Sony X1, który w 2015 roku pojawił się w telewizorach Sony BRAVIA, to ich prawdziwe serce. Specjalnie opracowany układ odpowiada za to, jak wyświetlany jest obraz. Zamiast kilku różnych procesorów inżynierowie Sony zdecydowali się stworzyć jeden chip dbający o najważniejsze parametry telewizora. Optymalizuje on każdy piksel, analizując go w czasie rzeczywistym, dzięki czemu uzyskujemy wysoką jakość na ekranie 4K także podczas wyświetlania obrazu o niższej rozdzielczości. Niezależnie od źródła sygnału jest on na nowych telewizorach Sony BRAVIA możliwie najdoskonalszy. Redukowane są szumy, uwydatniane szczegóły i wyostrzany obraz.

Na procesorze Sony X1 opiera się także sterowanie ekranem TRILUMINOS. Procesor analizując obraz, pozwala na wydobycie niespotykanych dotąd w telewizorach LCD żywych kolorów o odpowiednich odcieniach czerwieni, błękitu czy zieleni. Układ ten szczególnie pokazuje swoją moc przy telewizorach z szerszą paletą barw, jednak analiza obrazu w czasie rzeczywistym przy zastosowaniu procesora Sony X1 odbywa się również na ekranach nieposiadających technologii Triluminos Display, takich jak 49X80C.

Kolejnym elementem obrazu wykorzystującym procesor Sony X1 jest kontrast. Szybki układ wiernie oddaje każdy ton światła, dzięki czemu podczas filmowego seansu uzyskujemy znacznie głębszą czerń niż na innych odbiornikach telewizyjnych oraz znacznie bardziej szczegółowe i jaśniejsze kadry filmowe.

Warto pamiętać o zaletach procesora Sony X1, decydując się na zakup telewizora 4K. Producenci kuszą ekranami o ultrawysokiej rozdzielczości w bardzo niskich cenach. Jednak matryca o takich parametrach bez odpowiedniego zaplecza sprzętowego nie zapewni wysokiej jakości obrazu. W telewizorach Sony BRAVIA zamontowany procesor analizuje i przetwarza w czasie rzeczywistym sygnał z każdego źródła, sprawiając, że jest on czystszy, płynniejszy, bardziej barwniejszy, o wysokim kontraście.

Układ Sony X1 znajduje się we wszystkich telewizorach BRAVIA 4K z roku 2015, czyli między innymi w: 43X8005C, 49X8309C, 55X8509C, 55X93C i 65S85C.