Kuchnia to jedno z najczęściej używanych pomieszczeń w naszym domu. Ponieważ jest to miejsce, które służy do wykonywania określonych czynności, jak przygotowywanie jedzenia, spożywanie posiłków, powinna być nie tylko przytulna, ale przede wszystkim użyteczna.

Jeśli decydujemy się na remonty kuchni, pamiętajmy, aby dobrze przemyśleć rozkład wszystkich mebli i urządzeń w takli sposób, abyśmy mogli komfortowo się w niej poruszać.

W przypadku wąskich kuchni meble powinny zostać ułożone wzdłuż jednej ściany, zaczynając od lodówki, w środku umieszczając zlew, a na końcu kuchenkę.

Szersze kuchnie mogą mieć układ dwurzędowy, w którym meble oraz urządzenia AGD ułożone sa wzdłuż ścian naprzeciw siebie. Kuchenka oraz zlew powinny znajdować się po jednej stronie, natomiast lodówka po drugiej. Dzięki temu możliwe będzie wygodne poruszanie po kuchni, co zdecydowanie ułatwi przygotowywanie posiłków.

Jeśli nasza kuchnia jest w kształcie litery L, powinniśmy na jej dłuższej ścianie ustawić meble z lodówką i zlewem, natomiast w krótszej części kuchenkę. Taki układ pozwala na duża swobodę pod warunkiem, iż między poszczególnymi modułami zapewnimy sobie trochę wolnej przestrzeni. Niektóre kuchnie w układzie L znajdują się w bezpośrednim sąsiedztwie jadalni. Można wówczas zagospodarować odpowiednio przestrzeń wypełniając ją podłużnym stołem z wysokimi krzesłami, co może być doskonałym miejscem na rodzinne posiłki.

W przypadku kuchni o dużych powierzchniach i równych bokach idealnym rozwiązaniem jest postawienie tzw. kuchni – wyspy. Tego typu układ polega na tym, iż na środku pomieszczenia ustawiony jest piekarnik, stół, czy zlew, a dostęp do nich jest możliwy z każdej strony. Powinniśmy jednak pamiętać o tym, aby pozostawić wokół tej kuchennej wyspy odpowiednio dużo miejsca, aby poruszanie się po niej było wygodne i nie utrudniało nam korzystania z kuchni.

Zanim umieścimy zlecenia remontowe do firm, warto wcześniej przemyśleć, jak ma ona wyglądać, jakie prace zamierzamy wykonać oraz jakie są nasze możliwości aranżacji. Wówczas otrzymamy wyceny , które spełnią nasze oczekiwania.