Projekt dachu – o ile kilkustopniowa (do 5 stopni) zmiana kąta nachylenia dachu jest dopuszczalna i nie wymaga zgody, często bowiem pozwala ona na dostosowanie projektu do warunków zabudowy, o tyle na większe zmiany architekci nie wyrażają zgody. Zmiana konstrukcji dachu ma zbyt wielki wpływ na wygląd budynku, który często traci proporcje i urok.

układ pomieszczeń – zmiany w układzie pomieszczeń są dopuszczalne, architekci wręcz namawiają, by dostosowywać plany domów do swoich potrzeb. Jednak nieprzychylnym okiem patrzą na przenoszenie ścian nośnych, co wymaga ponownego przeliczenia całej konstrukcji budynku.

okna drewniane czy okna plastikowe – wymiana rodzaju okien nie wymaga zgody, również możliwe jest inne rozmieszczenie okien, niż te, które zawierają projekty domów. Jednak architekci wskazują, że konieczne zachowanie jest wymaganych prawem powierzchni. Nie lubią też, gdy projekty domów parterowych mają okna o innych kształtach czy rozmiarach, a projekty domów z poddaszem inne okna dachowe, lukarny czy bawole oczy – z tego względu, że okna również mają duży wpływ na wygląd elewacji.