Podstawa ogrodzenia – podmurówki

Budowa domu wiąże się również z przemyśleniem jego otoczenia. Otoczeniem budynku nie jest jedynie ogród, ale także ogrodzenie, dzięki któremu dostęp do budynku będzie ograniczony. Dla wielu właścicieli nowo budowanych domów istotne są również walory estetyczne wykonywanego ogrodzenia.

Tradycyjne ogrodzenie wykonuje się na fundamentach, natomiast w ostatnim czasie pojawiła się alternatywa dla fundamentów – jest nią wykonanie podmurówki pod ogrodzenia.

Podmurówki pod ogrodzenia są gotowym wyrobem w postaci prefabrykatu. Tego typu rozwiązanie ma sporo zalet. Przede wszystkim montaż gotowej prefabrykowanej podmurówki jest niezwykle prosty i nie wymaga głębokich wykopów, wykonywania deskowania i zorganizowania betonu. Ich montaż jest możliwy praktycznie w każdych warunkach, w przeciwieństwie do wykonywania tradycyjnych fundamentów, których nie należy wykonywać podczas mrozów, ale też i w wysokich temperaturach. Podmurówki pod ogrodzenia można stosować na terenach nierównych i pofałdowanych, a nawet w trybie schodkowym, co może dodać uroku spadkom terenu.

Wykonanie podmurówki pod ogrodzenia z gotowych prefabrykatów daje możliwość jego estetycznego wykończenia. Takie podmurówki można pokrywać specjalnym tynkiem, który z pewnością doda uroku.

Istnieją jednak sytuacje, w których nie ma możliwości wykonania podmurówki pod ogrodzenia z gotowych prefabrykatów – niektóre miejscowe plany zagospodarowania miejscowości zastrzegają, iż między dolną częścią płotu i terenem powinien znajdować się prześwit.