Domy jednorodzinne są dzisiaj znacznie cieplejsze i bezpieczniejsze dla użytkowników, od tych budowanych jeszcze kilkanaście lat temu. Architekci dbają, by projekty domów zawierały energooszczędne rozwiązania nawet w budynkach, które przewidziane są jako spełniające normatywne wymogi cieplne.

Dla bezpieczeństwa naszego dobytku i nas samych dużą rolę pełnią okna i drzwi w naszych domach. Wybierając stolarkę powinniśmy więc zwracać uwagę nie tylko na to, czy rama okienna będzie pasować do elewacji budynku, ale również czy okno spełnia szereg wymogów związanych z bezpieczeństwem i energooszczędnością.

Eksperci twierdzą, że przez nieprawidłowe okna może uciekać nawet do 20% cennej energii, tyle samo co przez nieszczelny dach czy źle ocieplone ściany zewnętrzne. Kupując nowe okna powinniśmy przejrzeć i porównać kilka ofert, by stolarka okienna była właściwie dobrana do naszych oczekiwań.

Pamiętać przy tym należy, że to czy wybieramy okna plastikowe czy okna drewniane nie ma znaczenia. Producenci obydwu rozwiązań proponują produkty, jakich wymagają projekty domów energooszczędnych, ale także i okna, które nie ochronią budynku przed stratami ciepła. Choć i tak nawet okna z tzw. najniższej półki są dziś lepszej jakości niże te, dostępne na rynku kilkanaście czy kilkadziesiąt lat temu