Co płoty mówią o Polakach

Oglądając amerykańskie filmy często zastanawiamy się dlaczego pomiędzy domami sąsiadów nie ma żadnych ogrodzeń. Domy stoją jeden obok drugiego, niczym nie oddzielone. Taki obraz jest zupełnie inny od tego, który widzimy w kraju.Polacy kochają odgradzać się od sąsiadów i zaznaczać swoje terytorium. Jest to widoczne na osiedlach mieszkalnych, a nawet na plażach. To właśnie nad Bałtykiem każdego lata powstają swego rodzaju działki wykonane z parawanów.
Obserwując osiedla, na których mieszkają Polacy można odnieść wrażenie, że ilu mieszkańców tyle rodzajów płotów. Mamy więc ogrodzenia betonowe, metalowe, drewniane i te wykonane z nowoczesnych tworzyw sztucznych. Niektóre mają proste wzory inne wyróżniają się wyszukaną formą lub barwą. Bez względu na to z czego wykonany jest płot, jego zadanie jest jedno, ma chronić naszą prywatność i wyznaczać teren, który należy do nas.
Przyglądając się płotom możemy niejako określić jacy mieszkańcy zamieszkują dany dom. Ogrodzenia betonowe wybierają ci, którym zależy na prostocie i trwałości. Takie płoty wybierają też osoby, które mają ograniczony budżet. Na ogrodzenia metalowe decydują się ci, którzy chcą produktu trwałego, ale o nieco bardziej wyszukanych kształtach. Płoty drewniany są dla osób, które cenią naturalność i są przygotowane na to, co jakiś czas będą musieli zając się swym ogrodzeniem impregnując je specjalną farbą. Są też osoby, które starają się pokazać swe bogactwo i status społeczny montując drogie i futurystyczne ogrodzenia, wykonane z nowoczesnych materiałów.