odwrocona-osmoza-2Odwrócona osmoza jest obecnie najlepszym sposobem filtracji. Proces ten jest jedną z metod odsalania wody morskiej, a także do oczyszczania i zatężania ścieków. Odwrócona osmoza sprawia, że z wody zostają usunięte bardzo małe cząstki o wielkości porównywalnej do pojedynczego jonu.

Zjawisko odwróconej osmozy zachodzi dzięki półprzepuszczalnej membranie, która przepuszczając czyste cząstki wody, równocześnie zatrzymuje przy tym zanieczyszczenia, które są zbyt duże, aby przedostać się przez mikropory membrany osmotycznej. Woda płynie po membranie, dzięki czemu zatrzymane w membranie zanieczyszczenia płyną dalej wraz z zanieczyszczoną wodą. Ciśnienie wody, jakie znajduje się w kranie jest wystarczające, aby zaszedł proces odwróconej osmozy.

Odwrócona osmoza jest to jeden ze sposobów na filtracje wody w domu. Proces ten jest bardzo skuteczny, dlatego dużo osób rekomenduje te rozwiązanie do uzdatniania wody, która płynie w kranie. W przypadku, gdy woda jest bardzo twarda stosuje się domowe filtry zmiękczające wodę.