Stosowanie chemii budowlanej i najróżniejszych syntetycznych dodatków w trakcie budowy osiedla mieszkaniowego jest sposobem nie tylko na ograniczenie kosztów całej inwestycji. Większość stosowanych rozwiązań oprócz ceny gwarantuje też prostotę zastosowania i odporność na wiele różnych czynników zewnętrznych bez dodatkowego zabezpieczenia.
Naturalne materiały występujące często w takich projektach jak donice ogrodowe wykonane z drewna, wymagają natomiast już zastosowania odpowiednich lakierów czy innych powłok ochronnych, chociażby przed zgubnym wpływem wilgoci występującej w glebie albo opadach atmosferycznych.
Mała architektura oczywiście częściej sięga po rozwiązania z naturalnych materiałów jak drewno czy kamienie, ponieważ przy niedużych inwestycjach i mniejszych obszarach do zagospodarowania, koszty użycia takich materiałów nie są aż tak wysokie. Jeśli jednak ktoś chciałby na obszarze wielu setek metrów kwadratowych skorzystać z marmurowych i drewnianych dodatków wysokiej jakości, musiałby szykować się na ogromne wydatki.