Nasz dom jednorodzinny przed zimnem mogą chronić również drzewa rosnące na działce. Warto wiedzieć także, że ich korzenie osuszają grunt, co stanowi dodatkową izolację przeciwwodną. O tym, że drzewa oczyszczają powietrze, są katalizatorem powietrza wiemy już od czasów szkolnych. Rzadko kiedy możemy wykorzystać ich moc w mieście, gdzie najbardziej by się przydała, ale jeżeli budujemy domy na działkach podmiejskich lub wiejskich, zalety zadrzewionej działki dadzą się szybko zauważyć.

Mimo to niekiedy są sytuacje, w których decydujemy się na usunięcie niektórych drzew z naszych nieruchomości. Po pierwsze osłaniając dom przed chłodem, mogą również przysłaniać promienie słoneczne. Po drugie warunki zabudowy działki może uniemożliwiać rosnący na środku posesji pień. Drzewa czy krzewy mogą również kolidować z przyłączami energetycznymi czy telekomunikacyjnymi.

Dlatego zarówno sadzenie nowych, jak i usuwanie starych drzew i krzewów, a nawet kształtowanie ich koron powinno być przez nas dobrze przemyślane. Musimy też pamiętać, że nie zawsze wycinka drzew czy zmienianie ich kształtu jest dobrowolne. Ustawa o ochronie przyrody wskazuje, w jakich sytuacjach bez zezwolenia możemy usuwać roślinność ze swoich działek.