Co do prętów gwintowanych to należy wspomnieć o tym, że mogą one posiadać bardzo zróżnicowane wymiary. Skoro tak właśnie jest to oznacza to, że są one niezwykle uniwersalne i mogą się sprawdzić w wielu konstrukcjach. Tu rozpiętość jest niezwykle duża i może to być zarówno pręt od długości 200 mm, do przykładowo 2 metrów. Pręty gwintowane wykorzystywane są przeważnie w budownictwie. Skoro już mowa o gwintach, to wspomnieć należy o wielu ich typach. W przypadku prac budowlanych, przy szalunkach, ławach fundamentowych najlepiej sprawdzają się tak zwane pręty metryczne, co właśnie odnosi się do jednego spośród wielu rodzajów gwintów.

Nacięcia, o jakich tu mowa dotyczą nie tylko do prętów. Spotykane są bowiem także w wielu śrubach. Śruby najlepiej sprawdzają się w przypadku powierzchni z otworami gwintowanymi, dzięki czemu to można je w takowy wkręcić. Muszą one do siebie pasować , tak by możliwy był tu ruch obrotowy. Śruba stanowi w tym przypadku element z gwintem zewnętrznym, natomiast otwór to gwint wewnętrzny.

W budownictwie używane są tak zwane śruby calowe. Ogólnie się tak przyjęło, że tego typu wymiar obowiązuje w większej ilości krajów, dzięki czemu łatwiej jest określić daną średnicę. Zależne to jest jednak od konkretnej dziedziny.