Marketing internetowy i media społecznościowe

W dzisiejszych czasach chcąc myśleć o skutecznej sprzedaży, trzeba wybiegać przed przysłowiowy szereg, działając kreatywnie i nieszablonowo. Nie sposób więc pominąć potężnego medium, jakim jest Internet. Marketing internetowy i działania za pomocą social media stają się coraz popularniejsze. Jak więc wyróżnić się z tłumu i przyciągnąć do siebie potencjalnych klientów?

Przede wszystkim należy maksymalnie wykorzystać możliwości, jakie daje naszej firmie obecność w sieci. Pierwszym krokiem będzie zatem utworzenie strategii działań w Internecie oraz ich zaplanowanie, począwszy od ogólnych koncepcji, po najdrobniejsze szczegóły. Musimy pamiętać, iż działania w sieci nie wybaczają błędów, chociażby ze względu na to, iż informacje rozchodzą się błyskawicznie.

Musimy zatem zacząć od określenia naszych kanałów przesyłania informacji marketingowych spośród ich niemal nieograniczonej liczby. Obecnie nie ma możliwości funkcjonowania bez strony www, która stanowi naszą wizytówkę. Warto więc maksymalnie ją dopracować, zarówno pod kątem technicznym, jak i merytorycznym. Wybierając konkretne rozwiązanie, czy to autorski CMS, czy też jeden z ogólnodostępnych skryptów, musimy pamiętać o sprawdzeniu jego optymalizacji pod kątem SEO.

Gdy mamy już serwis internetowy, dopracowany pod kątem technicznym, graficznym i SEO, warto zająć się treścią. Content spełnia nie tylko funkcję marketingową czy sprzedażową, ale ma także kluczowe znaczenie przy pozycjonowaniu, będąc kolejnym czynnikiem, wpływającym na naszą pozycję w wynikach wyszukiwania.

Mając za sobą już pierwszy etap działań, związany ze stroną www, możemy przejść do kolejnego kroku w marketingu internetowym, czyli działań w mediach społecznościowych. Powszechnie są one kojarzone z Facebookiem, lecz ich zasięg obejmuje także inne serwisy, wśród których można wyróżnić YouTube, Twitter czy LinkedIn. W tym przypadku również musimy określić swoją strategię, aby od początku działać maksymalnie skutecznie i profesjonalnie.

Choć social media kojarzą się z mniej formalnym przekazem informacji, to ważne jest, aby był on w 100% zaplanowany i dopracowany.

Coraz większa liczba firm i marek dostrzega chociażby potencjał Facebooka, dlatego konkurencja o potencjalnego klienta przeniosła się również na łamy tego portalu społecznościowego. Działania social media musimy więc rozpocząć mocnym akcentem, poprzedzając je również monitoringiem działań konkurencji. Analiza jest bowiem jednym ze słów-kluczy, i nie chodzi wyłącznie o wspomnianą kontrolę działań konkurencyjnych. Przede wszystkim należy na bieżąco analizować statystyki i raporty, a co za tym idzie natychmiast reagować na wszelkie zmiany.
Wbrew pozorom, działania za pomocą social media wymagają wiele uwagi, czasu, a przede wszystkim doświadczenia, dlatego też, przynajmniej na początku warto zlecić je wyspecjalizowanej agencji. Zapewni ona nie tylko systematyczny rozwój czy budowanie naszego wizerunku, ale także kompleksowe doradztwo w każdej kwestii, związanej z obecnością na Facebooku, Twitterze czy innych portalach społecznościowych. My otrzymamy natomiast szczegółowe raporty i analizy, a przede wszystkim będziemy się mogli cieszyć z systematycznego przyrostu fanów czy subskrybentów, a bezpośrednio także klientów naszej firmy.

Ostatnią formą reklamy w internecie jest pozycjonowanie. Jeżeli mamy już utworzoną oraz zoptymalizowaną stronę – wizytówkę, możemy rozpocząć działania mające na celu poprawę jej pozycji w wyszukiwarkach.
Ponieważ z wyszukiwarek korzystają miliony użytkowników dziennie, warto zająć się poważnie tą formą reklamy. Więcej informacji o pozycjonowaniu oraz programach do pozycjonowania znajdziesz tutaj.