Kukurydza dobrze prażona
Popcorn i wata cukrowa

Maszyna do popcornuPierwszy czerwca to w Polsce dzień dziecka. Każdy maluch z niecierpliwością czeka, co też rodzice, panie przedszkolanki, babcie i dziadkowie wymyślili, dla nich ciekawego. To masowy „nalot” na sale zabaw, kina, centra miast, sklepy zabawkowe. Mamy pewną propozycję, która przyda się nie tylko na ten jeden dzień. Zarówno w domu, jak i w kinie, przedszkolu, czy nawet sklepiku szkolnym. A może tak popcorn?

Maszyny do popcornu można zobaczyć w wielu miejscach. Przed wejściem do sal kinowych strzelająca kukurydza wprost wypada z pojemników. Na miejskim festynie lub gminnej imprezie dzieciaki dookoła chodzą z kartonikami wypełnionymi po brzegi prażoną kukurydzą z pracującej jeszcze maszyny do popcornu. Znajomi zaproszeni na domową noc filmową kupują w sklepie ziarna z torebki, które później w mikrofalówce zamieniają się w popcorn. W czym tkwi fenomen przysmaku znanego już w czasach Azteków i Inków?

Popcorn rozpowszechnił się nigdzie indziej jak w Ameryce. Na początku podawany był jako śniadanie, czasem jako dodatek do zup. Ale prawdziwy boom przyszedł wraz ze wzrostem popularności kina. Wielkie maszyny do popcornu wręcz nie nadążały z produkcją. Wszyscy chcieli być uczestnikami, którzy oglądają film zajadając prażoną kukurydzą. W końcu znalazł się też sposób, by ulubioną przekąskę kinową zabrać ze sobą, do domu. Wystarczyły małe maszyny do popcornu lub mikrofale, także kuchenki. W tworzeniu się kukurydzy nie ma żadnej filozofii. Ta najlepiej puchnie w temperaturze około 200 stopni Celsjusza. Kiedy temperatura wewnątrz ziarna jest już w fazie 0, to znaczy osiąga punkt wrzenia wody i przekracza go, woda zamienia się w parę, co zmiękcza skrobię, aż pęka.

Po co nam więc maszyny do popcornu? Bo prażona kukurydza ze szczelnego urządzenia jest dużo lepsza i przyjemniejsza dla kubków smakowych. Maszyny do popcornu charakteryzują się bardzo wysoką mocą, szybkim nagrzewaniem i prostą obsługą. A przecież dzieci, niezależnie od tego czy akurat jest ich dzień, czy nie, uwielbiają popcorn. Nie mniej niż inne słodycze. Maszyny do popcornu są więc znakomitą inwestycją wszędzie tam, gdzie obecność dzieci jest nieunikniona. Przedszkola, szkoły, imprezy dla dzieci, festyny. Idealnie wpasują się także w klimat domowy, a także biznesowy. Znajomi docenią smak popcornu podczas wspólnego filmu, a klienci w gastronomii nie raz skuszą się na prażoną kukurydzę przy złotym trunku. Popcorn i maszyny do popcornu wciąż są bowiem domeną sal kinowych, nie pubów i restauracji. Wyjście przed szereg może przysporzyć nam wiele nowych ciekawskich twarzy. W ostateczności na kupnie maszyny do popcornu na pewno nie stracimy.

Fenomen popcornu na razie nie przemija. Gdy tylko mamy okazję, wybieramy prażoną kukurydzę pobudzając kubki smakowe. A w przypadku posiadania maszyny do popcornu możemy: a) zaoszczędzić, b) zarobić, c) nic nie stracić.