Kiedy potrzebne są warunki zabudowy?

Zanim jeszcze kupimy działkę budowlaną, powinniśmy uzyskać wypis i wyrys z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Dzięki temu dowiemy się, czy i jakie projekty domów będziemy mogli na niej wybudować.

Niektóre, a raczej większość gmin nie mają jednak jeszcze uchwalonego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Zatem aby budowa domu mogła się rozpocząć, musimy wystąpić o wydanie decyzji o warunkach zabudowy. Warto wiedzieć, że warunki zabudowy możemy otrzymać nawet jeśli nie mamy jeszcze prawa własności nieruchomości. Potrzebne informacje uzyskamy jeszcze zanim podejmiemy ostateczną decyzję o zakupie działki. To uchroni nas przed kupnem ?kota w worku? – okazać się bowiem może, że wybrany przez nas grunt w ogóle nie przewiduje zabudowy.

Pamiętajmy, żeby najpierw wystąpić o warunki zabudowy, a dopiero później kupić projekt domu, aby wpasowany był w plan przewidziany przez gminę. Niemniej wstępne założenia, jak powinny wyglądać projekty domów, na które się zdecydujemy warto mieć, bowiem ich ogólną charakterystykę będziemy musieli przedstawić we wniosku o warunki zabudowy. Ustalmy więc, jakie domy jednorodzinne chcemy budować: czy będą to projekty domów parterowych, a może urokliwe domy z poddaszem czyli popularne bardzo projekty dworków. A może zdecydujemy się na nowoczesne domy, np. projekt domu piętrowego z elewacją z klinkieru.