kawa-do-ekspresow-6To jaką kawę do ekspresu wybierzemy zależy w dużym stopniu od sposoby jej przyrządzania. Dostępnych jest wiele gatunków różniących się wielkością ziaren, czy też sposobem prażenia.

Mieszanki do zaparzania w ekspresach przelewowych

Kawa do ekspresów przelewowych wypalana powinna być w wysokiej temperaturze. Używa się do tego gorącego powietrza. Kawy tego rodzaju są kwaśne w smaku i wykazują właściwości drażniące żołądek.

Mieszanki do zaparzania espresso

Mieszanki do espresso wypala się w temperaturze nie przekraczającej dwustu trzydziestu stopni, dzięki czemu zachowuje ona spora ilość substancji aromatycznych zawartych w ziarnach. Ziarna posiadają również więcej cukrów i nie są tak gorzkie oraz cierpkie jak mieszanki do ekspresów ciśnieniowych.

Dla każdego konesera kawy ważna jest przede wszystkim  świeżość produktu. Do zaparzania należy używać ziarna niedawno wypalonego, ale nie bezpośrednio po tym procesie, ponieważ w takim przypadku mogą one  zawierać dużo dwutlenku węgla. Dopiero po około miesiącu wypalona kawa dojrzewają i można wykorzystać ją do zaparzania.