Zastosowanie odpowiedniego materiału ma znaczący wpływ na proces produkcji elementów z tworzyw sztucznych oraz na efektywność samego wtryskiwania. Należy zwrócić szczególną uwagę na jakość stosowanych granulatów i wykorzystywać w swojej działalności te, które sprawdzą się w przypadku wtryskiwania różnego rodzaju elementów.

Granulaty tworzyw sztucznych oferowane przez nowoczesne firmy przetwórcze charakteryzują się coraz większą jakością. Mając na uwadze zwiększanie stopnia zadowolenia klientów, producenci proponują granulaty różnych tworzyw sztucznych takich jak polipropylen, polietylen oraz tworzywa konstrukcyjne.

Dobranie właściwego materiału jest ważne z punktu widzenia ustawienia samego procesu wtrysku oraz wszelkich jego parametrów. Wysokiej jakości tworzywo jest bardziej odporne na czynniki zewnętrzne oraz minimalizuje straty produkcyjne. Zaletą jest także brak konieczności wykonywania dużej liczby prób wtrysku przed uruchomieniem seryjnej produkcji gotowych komponentów plastikowych.