Czy słyszeliście kiedykolwiek termin elektropolerowanie metali? Jeżeli nie i chcecie się coś dowiedzieć na ten temat, to zapraszam do lektury poniższego tekstu.
Zacznijmy od początku, czyli od definicji. Elektropolerowanie metali jest techniką, która służy do obróbki stali. Najważniejszym i podstawowym warunkiem tego działania, jest wytworzenie na powierzchni metalu specjalnych warstewek, które powstają z produktów przeprowadzanej reakcji. Co dokładnie dzieje się z naszym metalem? Przedmiot jest podłączony w wannie galwanicznej do elektrody dodatniej. W wyniku tego działania, powstają nierówności, które zostają pokryte warstwą produktów, które mają większą rezystywność. Najważniejsze jest to, że gęstość prądu na wierzchołkach powierzchni, która jest chropowata jest większa niż w zagłębieniach. To powoduje, że metal się rozpuszcza i wygładza się powierzchnia.
Podsumowując, elektropolerowanie metali jest najczęściej wykorzystywane do tego, aby wygładzić powierzchnię przedmiotów, które wykonane są z metalu.