Co robić ze starymi telefonami?

W czasach wzmożonej konkurencji pomiędzy poszczególnymi operatorami telesieci komórkowych jednym z argumentów na rzecz utrzymania klienta pod koniec trwania umowy abonamentowej jest zaoferowanie mu nowego aparatu wzbogaconego o masę, często kompletnie zbytecznych, nowatorskich funkcji. Pod względem marketingowym może się to wydawać fajne, ale co z aspektem ekologicznym?

Większość zużytych telefonów to ten rodzaj śmieci, który okazuje się dość problematyczny jeśli trafi na ogólne wysypisko. Wylewające się baterie, kawałki plastikowej obudowy, metalowe części – wszystko razem wymieszane. Czy jest jakieś wyjście pozwalające na uniknięcie tego typu bałaganu?

Okazuje się, że tak! Dzięki rozwijającym się technologiom recyclingu coraz więcej części można przeznaczyć do ponownego użycia. A skoro tak, to powstają punkty prowadzące skup telefonów komórkowych i przekazujące je dalej, do zakładów, w których aparaty są rozmontowywane. Wyjmuje się z nich te elementy, które można ponownie wykorzystać, a resztę segreguje według stosowanego w ich produkcji materiały.

Tak przygotowane i podzielone części rozsyłane są gdzie trzeba. To, co nadaje się do fabryki, trafia na linię montażową, by przeżyć swoje drugie życie. Z kolei części odpadowe ulegają kolejnemu podziałowi. Niektóre z nich kierowane są do firm recyclingowych, gdzie po przetworzeniu wykorzystuje się je do produkcji surowca, z którego pierwotnie pochodziły. Część elementów niestety nie ulega łatwemu przetwórstwu i ciężko je ponownie wykorzystać, w efekcie czego muszą trafić na wysypisko.

Tu jednak należy koniecznie zaznaczyć, iż tych ostatnich jest znacznie mniej, niż gdyby lądowałyby tam od razu, w przypadku wyrzucenia całego telefonu zamiast oddania go do skupu, bez zastanowienia się nad tym, czy coś z niego można by jeszcze wykorzystać. Samemu co prawda wielkich pieniędzy się z tego nie pozyska, ale jednak w skali całego społeczeństwa recycling przynosi dużo korzyści, bo dzięki niemu gminy mogą oszczędzić sporo pieniędzy przeznaczanych na utrzymanie i poszerzanie wysypisk.