Budowa domu wiąże się z wysokimi kosztami. Chcąc zmniejszyć nieco koszt budowy domu często rezygnujemy z dodatkowych elementów architektonicznych, które bardziej wpływają na wizualny aspekt naszego domu niż jego funkcjonalność. Kiedy jednak nasz domowy budżet nieco odpocznie od zawirowań związanych z placem budowy, marzy nam się taras, łączący dom z ogrodem, atrakcyjny wykusz w salonie czy dodatkowe piętro dla dorosłych dzieci, jeżeli dotychczas mieliśmy domy parterowe.

Musimy pamiętać, że niektóre prace związane z dobudową, przebudową lub rozbudową domu jednorodzinnego wymagają pozwolenia na budowę, inne należy tylko zgłosić, a inne nie wymagają żadnych zgód. Jeżeli dokonamy prac bez pozwolenia czy zgłoszenia ? działanie to jest również uznane za samowolę budowlaną. Czyli nawet niewielki balkon dobudowany do sypialni może nasz kosztować nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych, jeżeli będziemy chcieli zalegalizować samowolę budowlaną. W przeciwnym razie nadzór budowlany, który dopatrzył się samowoli, nakaże nam rozbiórkę obiektu lub jego części.

Legalizacja samowoli budowlanej jest procesem długotrwałym, choć niedawne zmiany w prawie nieco ułatwiły działania legalizacyjne inwestorom. Niemniej musimy być przygotowani na bardzo wysokie koszty legalizacji, bowiem ich wysokość nie zależy od ?wielkości przewinienia?, ale od powierzchni całego budynku. Zatem dobudowa tarasu może nas bardzo dużo kosztować, jeżeli mamy duże domy jednorodzinne. O sposobie legalizacji samowoli budowlanej powiemy sobie kolejnym razem.