Większość wypadków na placach zabaw wiąże się z upadkami z wysokości. Dlatego twarda nawierzchnia taka, jak beton, asfalt, ubita ziemia lub trawa jest nieodpowiednia w pobliżu sprzętów do zabawy. Mimo, iż żadna nawierzchnia nie uchroni dzieci przed wszystkimi urazami, można w znaczny sposób ograniczyć ryzyko dla zdrowia i życia użytkowników.

Nawierzchnie na plac zabaw mogą być różnych rodzajów. Stosowane są zarówno materiały sypkie, nawierzchnie poliuretanowe, jak i siatka gumowa, w oczkach której rośnie trawa.
Nawierzchnia składająca się z sypkich materiałów, takich jak kora, odpady drzewne (wióry, trociny), piasek, żwir lub rozdrobniona guma, to rozwiązanie ekonomiczne i nadal często stosowane. Właściwie wykonana i utrzymywana zapewnia właściwą amortyzację upadków.
Efektowna, bezpieczna nawierzchnia na plac zabaw i dająca niemal nieograniczone możliwości kreowania otoczenia nawierzchnia, która od kilku lat jest chętnie stosowanym rozwiązaniem to nawierzchnia poliuretanowa, prawidłowo wykonana nawierzchnia jest gładka, antypoślizgowa, odporna na warunki atmosferyczne i ścieranie.
Kratka gumowa to rozwiązanie szczególnie polecane na terenach poza miejskich.
Sama kratka nie amortyzuje znacznie uderzeń, jednak jeśli zostanie zamontowana i utrzymywana w prawidłowy sposób – zapewni bezpieczny upadek z wysokości nawet 3 metrów.