Badania gruntu nie są wymagane, jeśli buduje się standardowe domy jednorodzinne. Ale architekt może je niekiedy zlecić, jeżeli warunki są trudne do ustalenia. Choć dla inwestora jest to dodatkowy koszt, to jedna warto go ponieść. Od dobrania odpowiednich fundamentów do warunków gruntu zależy optymalne posadowienie budynku na działce, trwałość całej konstrukcji domu. Niekiedy tylko dzięki nim będziemy mieć pewność, że ściany fundamentowe nie będą pękać, a w piwnicy czy na parterze nie pojawi się wilgoć, zagrażająca parametrom cieplnym i stabilności całego budynku.

Domki jednorodzinne projekty najczęściej przewidują fundamenty monolityczne lub fundamenty murowane. Dużo szybciej wykonuje się fundamenty murowane z bloczków komórkowych lub keramzytowych, również koszty budowy są znacznie niższe. Jednak nie zawsze jest możliwa ich budowa. Jeżeli nasza działka budowlana ma wysoki poziom wód gruntów, grunt nie jest jednorodny fundamenty murowane mogą okazać się niewystarczające. Beton jest materiałem dużo bardziej odpornym na zawilgocenia, nieprzesiąkliwym, dlatego dużo bardziej nadaje się na tereny podmokłe.

Betonowe konstrukcje muszą być jednak wznoszone tylko w optymalnych warunkach, o których pisaliśmy powyżej. Bloczki komórkowe lub bloczki keramzytowe nie wymagają już zaostrzonych warunków klimatycznych, dlatego budowa domu może się rozpocząć niemalże o każdej porze roku. Również czas realizacji jest znacznie krótszy.

Pamiętajmy, że fundamenty domu to bardzo ważny etap budowy. Nie warto na nim oszczędzać, nie warto zmieniać założeń, które wypracował architekt adaptujący.