Oczywiście adaptacja projektu jest dodatkowo płatna. Często kosztuje tyle samo (lub nawet więcej!) niż dom projekt gotowy. Nie da się ominąć tych kosztów, ale powinniśmy pamiętać, że projekt domu plus wykonanie jego adaptacji i projektu zagospodarowania działki i są tańsze, niż projekty indywidualne, czyli tworzone pod konkretnego klienta.

Koszt zmian w projekcie dotyczący obowiązkowej części adaptacji, wynosi ok. 1000-1500 zł, czyli jest nieco tańszy niż standardowe projekty domów jednorodzinnych, które zaczynają się zwykle od 1500 zł. Większą kwotę adaptacyjną zapłacimy za zmiany, dokonywane na nasze życzenie, które dostosują dom jednorodzinny do naszych potrzeb. Tu również wysokość kwoty jest zależna, tym razem od trudności wprowadzanych zmian. A jakie zmiany w projekcie w ogóle można wprowadzać?

Przystosowanie projektu do lokalnych warunków wymaga często przeprojektowania fundamentów, by posadowienie domu było optymalne dla danego gruntu. Niekiedy również wymagana jest rezygnacja z piwnicy, jeżeli wybraliśmy domy podpiwniczone, np. gdy poziom wód gruntowych jest za wysoki.

Do warunków zabudowy można również dostosować projekty domy pod względem dachu. Tu jednak należy zwrócić uwagę, że autorzy projektu standardowo godzą się na zmiany kąta nachylenia dachu o maksymalnie 5 stopni. Projekt dachu ma za duży wpływ na ogólny wygląd budynku, dlatego architekci niechętnie wydają zgody na większe zmiany. To, jaka dachówka zostanie użyta zależy raczej od inwestora (lub od jego warunków zabudowy) – tu architekci są bardziej wyrozumiali. Zgadzają się również, by zmieniona była elewacja domu. O ile kolor elewacji jest dowolny, najlepiej by był dopasowany do sąsiedniej zabudowy, lokalnej tradycji czy krajobrazu, o tyle materiały elewacyjne mogą być wymieniane tylko pod warunkiem, że nie osłabią parametrów termicznych ścian.